2021. godina
Karlovačka zelena priča
Ove se godine u organizaciji Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić” Karlovac po drugi puta održao “Zeleni festival – Karlovačka zelena priča”. Održavanje ove manifestacije dio je projekta Zelenih knjižnica koji je započeo 2015. godine, kada se Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić” Karlovac pridružila projektu.
Izraz zelena knjižnica najčešće se upotrebljava u dva značenja. Prvo značenje odnosi se na knjižničnu zgradu koja je projektirana i izgrađena tako da u najmanjoj mogućoj mjeri nepovoljno utječe na okoliš. Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ zelena je knjižnica temeljena na arhitektonskim rješenjima glavne zgrade, ali i u drugom značenju kroz knjižnične programe i aktivnosti: predstavljanja knjiga, projekcije dokumentarnih filmova, događanja na javnim površinama, radionice i posudba knjiga na plaži, izložbe, uređenje knjižničnoga prostora i okoliša knjižnice.
Ideja o Zelenom festivalu, kao cjelodnevnom programu posvećenom ekološkoj tematici nastala je tijekom 2019. godine te je u 2020. je uspješno osmišljen i realiziran prvi Zeleni festival u Karlovcu.
Ovogodišnji Zeleni festival organiziran je u okviru karlovačkog Zvjezdanog ljeta 2021. i rođendana Grada Karlovca, a proveden je u tri programska dijela.
U prvom dijelu festivala održan je stručni skup s međunarodnim sudjelovanjem na temu promjena u prirodi nastalih pod utjecajem prirodnih katastrofa i čovjeka. Predavači stručnog skupa bili su stručnjaci iz područja geologije, speleologije, biologije, knjižničarstva i drugih znanstvenih disciplina.
- izv. prof. dr. sc. Neven Bočić, Zavod za fizičku geografiju PMF-a, s temom predavanja: Voda u krškom podzemlju
- dr. sc. Goran Jakšić, viši stručni suradnik za stručne i tehničke poslove, Javna ustanova Aquatika – slatkovodni akvarij, s temom: Ribe hrvatskog podzemlja
- doc. dr. sc. Iva Dasović seizmolog, Geofizički odsjek PMF-a, s temom: O seizmologiji i potresima (u Hrvatskoj i knjižnicama)
- mag. Ana Zdravje, voditeljica Knjižnice Šentvid, Gradska knjižnica Ljubljana: Knjižnica Šentvid – koncept zelene knjižnice
Uslijedilo je otvorenje izložbe speleo-fotografija “Svemir pod nogama“, autora Dinka Stopića (pod pokroviteljstvom National Geographica Hrvatska) u knjižničnom Izložbenom salonu “Ljudevit Šestić”. Postav je sadržavao vrsne fotografije špilja i jama s područja Karlovačke županije, Like, Gorskog Kotara te Sjevernog i Južnog Velebita: Tounjčica, Rokina Bezdana, Gornja Cerovačka špilja, jama Niš-Niš, Olimp, Šlapice, Munižaba, Mlohavi borer, Mandelaja, Lukina jama, Kojina jama i jama kod Borovog Groba. Cilj ove izložbe nije puko dokumentiranje ljepota podzemlja Hrvatske nego pokušaj prenošenja atmosfere i osobne impresije tijekom boravka u ovim iznimnim prostorima. Dinko Stopić, dipl. ing. građevine, speleolog, instruktor speleologije Hrvatskog speleološkog saveza, speleofotograf, rođen je 1976. godine u Karlovcu. Speleologijom se bavi 25 godina. Jedan je od suosnivača Speleološkog društva Karlovac. Organizator je i sudionik brojnih speleoloških istraživanja u Hrvatskoj, mahom u Karlovačkoj županiji te području sjevernog i srednjeg Velebita. Trenutno obnaša dužnost predsjednika Speleološkog društva Karlovac i dopredsjednika Hrvatskog speleološkog saveza. Fotografiranjem podzemlja bavi se od samih speleoloških početaka. Njegov fotografski rad prepoznat je i na međunarodnoj sceni te je, osim prvih mjesta na foto natječajima speleološke tematike u zemlji, pobjeđivao i na međunarodnim foto natječajima. Fotografije su mu objavljene i u kalendaru National Geographic Hrvatska za 2014. i 2016. godinu. Fotografija iz jame Šlapice pobijedila je 2016. godine na najprestižnijem svjetskom foto natječaju speleološke tematike, u organizaciji “The Slovak Museum of Nature Protection and Speleology”, u kategoriji “Ljepota špilja”. U 2017. godini njegova fotografija “On the edge” odabrana je među 25 najljepših svjetskih “zaustavljanja prizora iz divljina” i završila u klubu slavnih, prema izboru fotografskog portala Guru Shots. Jedno od najvećih priznanja jest objava fotografije na naslovnici Speleoprojects kalendara za 2018., koji sadrži presjek radova najboljih speleo-fotografa iz cijeloga svijeta.
Dinkove maestralne fotografije otkrivaju svu ljepotu i čudesa najtamnijih i najskrivenijih rupa, špilja, kutaka… Njegovim fotografijama teško odolijevaju i najpoznatiji svjetski mediji. Tako su ga u milanskome dnevnom listu “Corriere della Sera” u članku “La Grotte come opere d’arte” proglasili jednim od najvećih umjetnika koji su uspjeli špilje prikazati kao umjetnička djela. Riječima hvale predstavio ga je i britanski “The Telegraph”, a njegove fotografije špilje Tounjčice, pokraj Tounja, za njih su među najspektakularnijim ikada snimljenim. Fotografije su mu objavljivane u mnogim tiskanim izdanjima u zemlji i inozemstvu. Portal “Wired” objavio je razgovor s Dinkom, a Microsoft otkupio fotografiju iz jame Olimp i uvrstio je u svoju spotlight kolekciju za Windows 10.
Slijedilo je predstavljanje knjige “Divlja priroda Hrvatske“, autora Gorana Šafareka, biologa, publicista, istraživača, fotografa i snimatelja.
Na kraju prvog dijela bilo je i predstavljanje posterskih izlaganja na temu “Knjižnice i zaštita okoliša” i izbor najboljeg postera. Praksu su izlagali sudionici iz Hrvatske te Slovenije i Srbije kao posterska izlaganja prijavljenih izlagača:
- Zeleni knjižničari posluju zeleno, Jasmina Sočo i Blaženka Klemar Bubić, Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
- Zeleni knjižničari posluju zeleno II, Lana Zrnić i Elvira Gotal, Knjižnica Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
- Reciklirajmo da ne izumremo!, Melita Nađ, Katarina Jukić i Andreja Grošelj, Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek
- Za(sad) za budućnost – Zeleni kutak za zelenu pismenost, Daniela Skoković i Mladen Majstorović, Narodna biblioteka Požega, Srbija
- Volim prirodu, Silvija Turk i Blaženka Mavrić Vadlja, Gradska knjižnica Samobor
- Zelena knjižnica za zeleni grad, Martina Barišić i Anita Malkoč Bišćan, Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac
- Zelena knjižnica za zelenu pismenost, Kata Laštro, Brina Zabukovnik Jerič i Vlado Vrbič, Knjižnica Velenje, Slovenija
- Zelena knjižnica u Šibeniku u razdoblju koronavirusa, Melinda Grubišić Reiter, Gradska knjižnica „Juraj Šižgorić“ Šibenik
- Zelenih pet za knjižnicu i svijet, Božica Knežević i Mirta Pucek, Dječji vrtić Grigora Viteza, Zagreb
- Prijavi šporkulju!, Olivera Tadić i Majda Milevoj Klapčić, Srednja škola Mate Blažine Labin
- Zeleno obrazovanje zajednice i učenje od zajednice u školskoj knjižnici, Jasna Milički, Osnovna škola Marija Bistrica, i Ana Sudarević, Osnovna škola Dubovac, Karlovac
- Re-Book, male zelene slobodne knjižnice, Majda Milevoj Klapčić, Knjižnica Srednje škole Mate Blažine Labin
Nakon posterskih izlaganja članovi prosudbene komisije: Margarita Maruškić Kulaš, ravnateljica Javne ustanove Aquatika – slatkovodni akvarij, Darka Spudić ravnateljica županijske Javne ustanove Natura Viva i Jasmina Milovčić, ravnateljica Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić” Karlovac odabrale su tri najbolja i najuspješnija postera koja su bila nagrađena:
1. re-Book, male zelene slobodne knjižnice, Majda Milevoj Klapčić, Knjižnica Srednje škole Mate Blažine Labin
2. Volim prirodu, Silvija Turk i Blaženka Mavrić Vadlja, Gradska knjižnica Samobor
3. Zelena knjižnica za zelenu pismenost, Kata Laštro, Brina Zabukovnik Jerič i Vlado Vrbič, Knjižnica Velenje, Slovenija
U drugom dijelu festivala održan je Sajam poljoprivrednih proizvoda OPG-ova Karlovačke županije i predstavljanje institucija i udruga koje se bave ekologijom te promiču zaštitu i očuvanje okoliša. Treći dio festivala bio je namijenjen djeci, a održana je pričaonica karlovačke književnice za djecu Ivane Francišković Olrom te radionica sadnje bilja.
Zeleni festival održan je u okviru Godine čitanja 2021., uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Karlovca i Gradske knjižnice “Ivan Goran Kovačić“ te u suorganizaciji s Turističkom zajednicom grada Karlovca, Javnom ustanovom Aquatika – Slatkovodnim akvarijem Karlovac i National Geographicom Hrvatska.
Poticanje multidisciplinarnosti u pristupu organiziranja Zelenog festivala u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić” Karlovac pokazalo se kao vrlo inspirativno i korisno, kako za knjižničare, tako i za ostale sudionike Zelenog festivala. Velika zainteresiranost i entuzijazam dodatni je motiv da se Zeleni festival uvrsti u mapu manifestacija i time postane tradicionalan skup knjižničara i svih ostalih stručnjaka, neposredno ili posredno vezanih uz zelene teme i ekologiju.
2. Zeleni festival, programska knjižica, 2021