DJEČJI ODJEL

ODJEL ZA DJECU I MLADEŽ
Kontakt:
e-pošta: djecji@gkka.hr
telefon: 047/412-377 (103)

Sanja Graša, knjižničarka
Mario Šimić, knjižničar

ODJEL ZA DJECU PREDŠKOLSKOG UZRASTA
Kontakt:
e-pošta: predskolski@gkka.hr
telefon: 047/412-377 (119)

Ivana Mihalić, knjižničarski suradnik

“Lijepo je biti s vama. Znate prepoznati potrebe djece koja vole čitati, a onda im to i ostvariti. Hvala!”
korisnica Ana, 35 godina

PREPORUKE ZA ČITANJE S DJEČJEG ODJELA

Pismo Djedu Božićnjaku/Emma Yarlett

Pismo Djedu Božićnjaku/Emma Yarlett

Ova slikovnica nagrađivane britanske autorice Emme Yarlett idealno je blagdansko štivo za cijelu obitelj s urnebesnim pisamcima za otvaranje. Djed Božićnjak već je u niskom startu, sva je pisma pročitao, želje pribilježio, darove pripremio… no jedno mu pisamce pristiže sa

Timothy Knapman: Prespavanac vremenskih putnika: Egipat

Timothy Knapman: Prespavanac vremenskih putnika: Egipat

Timothy Knapman: Prespavanac vremenskih putnika: Egipat Prespavanac vremenskih putnika: Egipat uzbudljiva je edukativna slikovnica britanskog autora Timothya Knapmana. Najbolji prijatelji Lula i Jan vremenski su putnici koji u ovoj pustolovini/prespavancu posjećuju drevni Egipat. Kroz priču djeca će naučiti najvažnije podatke

J. Donaldson i A. Scheffler: Pingvin Vinko

J. Donaldson i A. Scheffler: Pingvin Vinko

Julija Donaldson i Alex Scheffler: Pingvin Vinko Vinko, mali odvažni žutonogi pingvin, kreće na veliku životnu avanturu. Može li nekako doteturati čak do Antartike?Žutonogi pingvini treći su najveći pingvini na svijetu i sjajni su plivači.Arktičke čigre mogu preletjeti nevjerojatne udaljenosti,

ODJEL ZA DJECU I MLADEŽ

Odjel za djecu i mladež osnovan je 1956. godine i danas ima oko 30 000 svezaka knjiga i slikovnica za djecu svih uzrasta. Značajno je mjesto u svakoj knjižnici jer tu započinje odgoj i obrazovanje mladog čitaoca i budućeg korisnika knjižnice. Ovdje dijete ostvaruje svoj prvi susret s knjigom. Kroz posudbu knjiga i aktivnosti koje se provode na Odjelu, djeca razvijaju kulturu čitanja te ostvaruju potrebu i pravo na informaciju, pismenost, učenje, kulturu, kreativno izražavanje, zabavu i osobni razvoj. Na Odjelu za djecu i mladež mogu ugodno i korisno provesti svoje slobodno vrijeme, družiti se kroz igru i razvijati svoje znanje i sposobnosti na različitim radionicama.

U čitaonici se korisnici mogu služiti referentnom zbirkom (enciklopedije, leksikoni, atlasi, rječnici, priručnici…), koja im koristi pri pisanju referata, domaćih zadaća, izradi plakata i drugih nastavnih zadataka. Građom se služe i zbog vlastite želje za stjecanjem novih znanja iz različitih područja znanosti i umjetnosti.

Odjel za djecu pruža mogućnost odabira i korištenja literature ne samo djeci nego i roditeljima, odgajateljima, profesorima, studentima i svima onima koji se bave odgojem i obrazovanjem djece.

Uz knjige i slikovnice korisnicima su na raspolaganju i stripovi te dječji časopisi (“Smib”, “Modra lasta”, “Moj planet”, “Prvi izbor”…). Također su u ponudi časopisi stručnog karaktera (“Dijete vrtić obitelj” i “Zrno”) namijenjeni roditeljima, odgajateljima, učiteljima.

Informativni rad sastoji se u pronalaženju knjižne građe te pružanju svih vrsta informacija korisnicima u svrhu obrazovanja i samoobrazovanja.

Od posebnog su značaja razne aktivnosti koje se organiziraju i provode na Odjelu te različiti programi i ostala događanja.

Aktivnosti Odjela za djecu i mladež

IZLOŽBE
Na Odjelu se kroz cijelu godinu organiziraju prigodne i tematske izložbe kroz cijelu godinu. Vezane su uz blagdane, značajne datume, osobe ili određene teme.

RADIONICE
Organizirane radionice provode se s učenicima osnovnih škola i djecom predškolske dobi povodom značajnih blagdana, datuma ili obljetnica (Valentinovo, maškare, Uskrs, Božić, Nova godina, Međunarodni dan pismenosti, radionice vezane uz prava djeteta, ekologija…).

PROMOCIJE KNJIGA I SLIKOVNICA / SUSRETI S KNJIŽEVNICIMA I ILUSTRATORIMA 
Susreti s književnicima/ilustratorima organiziraju se prvenstveno da bi se ostvario direktan kontakt između autora i djece. Cilj je ovih susreta upoznavanje djece sa životom autora, njegovim radom i opusom. Kroz razgovor i interakciju s piscem, djeca dobivaju odgovore na svoja pitanja o piščevom životu i radu.

PRIČAONICE
U knjižnici su često organizirane razne pričaonice. Čitanjem priča i bajki potiče se čitanje od najranije dobi. Pričaonice su važne za socioemocionalni razvoj djeteta, potiču razvoj kritičkog mišljenja, razvijaju čitalačku sposobnost, kreativnost i naviku posjećivanja knjižnice.

PREDAVANJA
Predavanja o određenoj temi ili problemu provode se kako bi se svim interesnim stranama u odgojno-obrazovnom procesu pomoglo kada naiđu na prepreku koju sami ne mogu razriješiti ili ako žele produbiti postojeće znanje nadogradnjom koju pruža gost predavač, stručnjak iz pojedinog područja znanosti ili umjetnosti. Namijenjena su djeci i roditeljima, odgajateljima, učiteljima, profesorima, a predavači su psiholozi, pedagozi, liječnici, defektolozi, ekolozi, i drugi stručnjaci vezani za odgoj i obrazovanje te psiho-fizički razvitak djece. Cilj ovih predavanja je produbljivanje znanja o pojedinoj temi ili problemu te nuđenje rješenja i izvora informacija o određenoj temi.

PROGRAM “ĐAČKI DANI”
Ovaj program obuhvaća raznovrsne radionice tijekom školskih praznika (zimski, proljetni, ljetni) u organizaciji Odjela za djecu i mladež. Glavni cilj ovog programa je korisno i kvalitetno provođenje slobodnog vremena, kreativnost, učenje i stjecanje novih znanja i vještina kao i razmjena.

OLIMPIJADA ČITANJA
Olimpijada čitanja ljetni je izazov čitanja zabavnih knjiga za učenike nižih razreda osnovnih škola koji već devet godina organizira Knjižnica i čitaonica “Fran Galović” Koprivnica. Cilj toga projekta je potaknuti djecu na čitanje neobaveznih knjiga u slobodno vrijeme te im približiti knjige i knjižnicu. Olimpijadi čitanja ove se godine priključila i Gradska knjižnica “Ivan Goran Kovačić” Karlovac. Sve informacije o karlovačkoj Olimpijadi čitanja pratite na stranici
https://karlovac.olimpijadacitanja.org/.

3D LABORATORIJ
Programom “3D Laboratorij” želimo popularizirati znanost i tehnologiju uz pomoć 3D printera koji Knjižnica posjeduje. Na radionicama se izrađuju predmeti koji se koriste u knjižnici (npr. graničnici, igračke, privjesci sa simbolima knjižnice…) ili predmeti vezani uz važne dane u godini.

ORGANIZIRANI POSJETI
Posjete dječjih vrtića i škola tijekom cijele godine, a posebno u vrijeme Mjeseca knjige, trajanja tematskih izložba i značajnih datuma.

ODJEL ZA DJECU PREDŠKOLSKOG UZRASTA

Od 2002. godine u okviru Dječjeg odjela Gradske knjižnice djeluje Odjel za djecu predškolskog uzrasta. Rad Odjela za djecu predškolskog uzrasta je stručno osmišljen i organiziran, a vode ga knjižničari-odgojitelji.

Odjel za djecu predškolskog uzrasta provodi Kraći program odgojno-obrazovnog rada za djecu predškolske dobi sukladno odredbama članka 3, stavak 6 Pravilnika o posebnim uvjetima i mjerilima ostvarivanja programa predškolskog odgoja i obrazovanja (NN 84/2021).  Program je namijenjen mješovitim skupinama djece koja nisu uključena u redovne programe dječjeg vrtića, u dobi od 3. do 5. godine  i od 5. do 7. godine.

Program se odvija kroz područja koja obuhvaćaju govor, izražavanje i stvaranje, dijete i njegovu okolinu, tjelesne i zdravstvene aktivnosti, predčitalačke aktivnosti, grafomotoričke aktivnosti i stručnu obradu neknjižne građe (igračaka).

 Program također slijedi ciklus izmjene godišnjih doba, obilježavanja međunarodnih dana, praznika i blagdana.
Uz tematske radionice, stalna je suradnja sa ustanovama, udrugama, institucijama (policija, vatrogasci, pošta, Dom umirovljenika i sl.) te stručnim osobama s ciljem socio-emocionalnog razvoja djeteta. Sve aktivnosti temelje se na knjižničnoj građi Odjela pa se na taj način kroz igru razvijaju čitalačke navike kod djece predškolske dobi.

PROGRAM „BEBE U KNJIŽNICI“ pokrenula je 2009. godine Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“, a osmišljen je za bebe i djecu do treće godine starosti uz prisutnost roditelja. Program se odvija na Odjelu za djecu predškolskog uzrasta jednom mjesečno, subotom, pod stručnim vodstvom odgojiteljica / knjižničarskih suradnica u terminima od 10 do 12 sati (za bebe i djecu rane dobi do 24. mjeseca starosti od 10 do 11 sati, a za djecu od 25. do 36. mjeseca starosti od 11 do 12 sati). Na druženjima se bebe i djeca rane dobi mogu slobodno kretati, birati igračke, listati slikovnice uz pomoć roditelja, crtati, sudjelovati u prigodnim programima u skladu s njihovim mogućnostima. Za čitanje su ponuđene slikovnice za najmlađe izrađene od čvrstih materijala, slikovnice-igračke, slikovnice od pliša, mekanih materijala i slično. Mladim roditeljima druženja koriste za razmjenu iskustva i rješavanje nedoumica vezanih uz odgoj i zdravlje djeteta. Za njih su organizirana tematska predavanja u suradnji s Patronažnom službom Doma Zdravlja. Mame i tate dobivaju edukativni letak o važnosti čitanja bebama te informacije o druženjima roditelja i djece.

Ovim programom Knjižnica od 2013. godine podržava i nacionalnu Kampanju za promicanje čitanja naglas djeci od rođenja „Čitaj mi!“.

Karlovačka Gradska knjižnica prepoznaje potrebe u obitelji u zajednici te zajedno s partnerom Gradom Karlovcem poklanja djeci člansku iskaznicu i besplatno članstvo u Knjižnici do polaska u školu.

UN-ova Konvencija o pravima djeteta naglašava pravo svakog djeteta na puni razvoj njegovih potencijala, pravo na slobodan i otvoren pristup informacijama, materijalima i programima, pod jednakim uvjetima za sve. U kontekstu učenja u obitelji i cjeloživotnog učenja djece u dobi do tri godine, slobodan pristup narodnoj knjižnici jest temeljno ljudsko pravo i dio uspješnog razvoja pismenosti u kasnijem životu. Najmlađa djeca ovisna su o svojim roditeljima i odgojiteljima u ostvarivanju prava na knjige i knjižnične usluge. Knjižnice moraju uzeti u obzir potrebe odraslih koji se o djeci brinu i utjecati na njihovu svijest o važnosti čitanja, knjiga i knjižnica u razvoju beba i djece rane dobi.

Letak Bebe u knjižnici

Centar za poticanje rane pismenosti

 

Letak Centra za poticanje rane pismenosti

 

Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac redovno organizira aktivnosti poticanja rane i obiteljske pismenosti čime podržava ciljeve prve nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od najranije dobi „Čitaj mi!“ te prema IFLA-inim Smjernicama za knjižnične usluge za bebe i djecu rane dobi postaje središte za unapređivanje službi i usluga za obitelji s malom djecom te kulturno i informacijsko središte koje povezuje sve važnije stručnjake i organizacije koje rade na dobrobit djece u zajednici te koja zadovoljava istraživačke i osjetilne potrebe, kao i potrebe za pismenošću, beba i djece rane dobi.

Od travnja 2023. godine Knjižnica je otvorila inovativni Centar za poticanje rane pismenosti na Odjelu za djecu i mladež:
• koji će funkcionirati kao županijski centar u kojem će surađivati s pedijatrima, odgojno-obrazovnim i zdravstvenim ustanovama, nakladnicima i medijima sa ciljem promicanja čitanja naglas od najranije dobi u Karlovačkoj županiji
• u okviru kojeg će se organizirati predavanja, radionice, webinari za knjižničare, odgojitelje i roditelje te će stručne organizacije i skupine u društvu koje se bave najmlađim članovima zajednice na jednom mjestu predstaviti svoje usluge kroz promotivnu građu i građu o preventivnoj zaštiti, pristupe posebnim izvorima i sl. te uspostaviti kontakt s roditeljima radi razmjene informacija
• gdje će kao inkluzivna knjižnica organizirati aktivnosti u kojima će posebnu pažnju posvetiti roditeljima s djecom s posebnim potrebama, uspostaviti suradnju s mjesnim društvima za dječju rehabilitaciju i s roditeljskim udrugama te organizirati stručna predavanja u suradnji s Poliklinikom za rehabilitaciju slušanja i govora SUVAG Karlovac.

Program Centra usklađen je s ciljevima Nacionalne strategije za poticanje čitanja (2017. – 2022.) i povezat će pedijatre, knjižničare, odgojitelje i druge stručnjake u lokalnoj zajednici u svrhu poticanja rane pismenosti.

Ciljevi programa su:
• informiranje roditelja i drugih osoba koji se bave malom djecom o važnosti čitanja naglas
• ostvarivanje prava predškolskog djeteta na okruženje koje uključuje igračke, knjige, multimediju i izvore namijenjene njima i njihovim roditeljima, skrbnicima
• poticanje na što raniji dolazak obitelji s malom djecom u gradsku knjižnicu i korištenje kvalitetnih knjižničnih izvora u svrhu poticanja rane pismenosti te kako bi se razvila ljubav prema čitanju koja će voditi uspješnoj cjeloživotnoj pismenosti;
• istraživanje čitateljskih navika obitelji s malom djecom u Karlovačkoj županiji
• pozicioniranje Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ kao glavnog inicijatora razvoja usluga i promicanja rane pismenosti.

U nastavku zagovaranja važnosti čitanja i razvoju govora za malu djecu oblikovano je i izrađeno „čitateljsko gnijezdo“ za čitanje roditelja djetetu u kojem se nalazi polica s literaturom za roditelje te didaktičke igračke i materijali za djecu, kao i dodatna oprema za zaposlene roditelje koji će na ovom mjestu moći provesti više vremena uz rad na računalu dok je dijete smješteno u čitateljskom kutku / gnijezdu.

Otvaranjem Centra za poticanje rane pismenosti Knjižnica daje podršku programu „Rođeni za čitanje“ kojeg je u Godini čitanja pokrenulo Ministarstvo kulture i medija u suradnji s Ministarstvom zdravstva uz podršku Hrvatskog pedijatrijskog društva i Hrvatskog društva za socijalnu i preventivnu pedijatriju.

Karlovačka knjižnica uvijek prepoznaje potrebe obitelji u zajednici, a od 2009. godine svim bebama rođenim u karlovačkom rodilištu Knjižnica i partner Grad Karlovac daruju člansku iskaznicu i besplatno članstvo do polaska u školu.

Skip to content