Projekt je sufinanciran sredstvima Europske unije u okviru programa Erasmus+, a pripada ključnoj aktivnosti obrazovanja odraslih, kratkoročni projekti mobilnosti (KA122-ADU).

Trajanje projekta: 2. 9. 2024. – 1. 9. 2025.

Iznos odobrenih sredstava: 13 234,00 eura

Broj sudionika mobilnosti: 5

Broj mobilnosti: 3 (Finska, Portugal, Litva)

Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ u svom se poslovanju od početka vodi ekološkim načelima poslovanja što je u travnju 2023. godine rezultiralo novim izdvojenim odjelom, Zelenom knjižnicom, prvim takvim namjenski osnovanim odjelom u Hrvatskoj, koji se nalazi u Javnoj ustanovi Aquatika, slatkovodnom akvariju Karlovac.

Za mobilnost u sklopu projekta Erasmus+ odabrane su tri europske knjižnice poznate po brojnim programima i uslugama te po metodama koje provode u praksi koje bi se, nakon posjeta i upoznavanja s njihovim radom, mogle primijeniti i u Zelenoj knjižnici. Prema planu job shadowinga odabirom partnera namjera je slijediti najbolje europske prakse na području inovativnih programa u zelenim knjižnicama.

Finska je odabrana zbog upoznavanja s njihovom nabavom, marketingom i menadžmentom te njihovim promoviranjem i poticanjem zelene pismenosti i ekološke osviještenosti u zajednici.

Knjižnica u Portugalu posljednjih je godina uspješno započela provoditi programe i napisala Zeleni vodič za knjižnice dok knjižnica u Litvi provodi brojne programe na temu zelene održivosti.

Očekivani rezultati mobilnosti zaposlenika Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac su zeleni vodič za knjižnice te edukativne radionice i događanja s ekološkim temama. Namjera je izraditi i karbonski otisak za ustanovu. Cilj je projekta povećati razinu zelene pismenosti odraslih novim pristupom i korištenjem ogromnog potencijala javnih knjižnica kao neformalnih edukatora i ustanova za cjeloživotno usavršavanje. Ovim projektom planira se obučavanje knjižničara kao zelenih trenera za napredovanje u svakodnevnom radu te obrazovanje stručnog osoblja u školskim knjižnicama i javnim ustanovama.

Unatoč tome što u mnogim knjižnicama postoje police i zbirke s ekološkim temama, odjel Zelene knjižnice je jedinstven zbog čega postoji potreba za stjecanjem što više novih iskustava i znanja vezanih uz ekologiju, ekološko i zeleno opismenjivanje te poticanje održivosti u zajednici.

Posjetom drugim ustanovama i knjižnicama putem ovog projekta u sklopu Erasmus+ razmjena, želja je saznati kako one organiziraju svoje zelene i ekološke aktivnosti, potiču njihov razvoj, kako organiziraju svoje zbirke zelene literature i neknjižne građe te osmišljavaju i provode događanja s ekološkim i zelenim temama.

Nova iskustva i upoznavanje s praksama zelenog poslovanja, pridonijet će povećanju kvalitete naših edukativnih programa korisnika te širenju zelenih praksi, a upoznavanje sa sličnim zbirkama u drugim knjižnicama pomoći kod oblikovanja zelenih smjernica i uputa u cilju poboljšanja kvalitete i obogaćivanja zbirke Zelene knjižnice.

Poboljšanje kvalitete postojeće zbirke izdvojenog odjela Zelene knjižnice i njezino obogaćivanje primjercima nove knjižne i neknjižne građe koja će detaljnije pokrivati područja ekologije, zelene pismenosti i ekološkog osvještavanja  pružit će bolji i bogatiji izvor podataka i informacija korisnicima.

Iskustva i nove vještine stečene razmjenom putem Erasmus+ projekta bit će implementirani u redoviti rad Zelene knjižnice i primijenjeni kod organizacije edukacija, književnih susreta, predavanja i ostalih aktivnosti što će doprinijeti vidljivosti knjižnice, širenju zelenih informacija, obrazovanja o energetskoj i ekološkoj održivosti te, na kraju, rezultirati i razvijanjem usluga koje taj odjel pruža.

Skip to content