ComicZone

Osnovne informacije
Akronim projekta: ComicZone
Program: Projekt manjeg opsega u sklopu programa Interreg Slovenija-Hrvatska za razdoblje 2021.–2027., sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj
Trajanje projekta: 1. travnja 2025. – 31. siječnja 2026.
Uloga Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto: vodeći projektni partner
Partneri projekta: Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac
Proračun projekta: 31.000,00 EUR
Sredstva iz EFRR-a: 24.800,00 EUR

Projektom „Strip zona – jedan dan, dva jezika, bezbroj priča“ pozivamo vas u bogati svijet vizualne umjetnosti, gdje se isprepliću kulturni utjecaji, mašta i kreativnost, pripovijedajući priče koje povezuju prekogranično programsko područje.

Projekt se bavi brojnim prekograničnim teritorijalnim izazovima, kao što su nedostatak prekograničnih socijalnih veza, nedovoljna kulturna razmjena i suradnja na području strip umjetnosti, slabo poznavanje i nerazumijevanje dubine ove umjetničke forme, postupni gubitak interesa za čitanje fizičkih knjiga i klasične oblike kulturnog doživljaja među mlađim generacijama, nedovoljna razina čitalačke pismenosti te međugeneracijska otuđenost.

Opći cilj projekta „ComicZone“ je kroz svijet stripa i vizualne umjetnosti potaknuti suradnju, povezivanje i izgradnju povjerenja među širom javnošću na prekograničnom području. Organizacijom događanja, na kojima ćemo ugostiti raznolike autore, a koja su namijenjena stanovništvu svih generacija s obje strane granice, nastojimo ojačati kulturne veze, potaknuti strast prema čitanju i vizualnoj umjetnosti te postaviti održive temelje za prekograničnu suradnju. Kroz radionice, razgovore i mješavinu smijeha, zabave i kreativnosti upoznat ćemo osnovna obilježja različitih vizualnih umjetnosti, a kroz njih i posebnosti te sličnosti dviju država.

Rezultat projekta bit će prekogranična suradnja dviju organizacija koje će zajednički osmisliti i provesti dva kulturna fizička događanja namijenjena široj lokalnoj javnosti s obje strane granice. Provedbom događanja, kroz upoznavanje svijeta stripa i vizualne umjetnosti, jačat će se međusobno povjerenje i povezivanje na prekograničnom području, a istovremeno pridonijeti povećanju čitalačke pismenosti, koja je preduvjet za razvoj potencijala pojedinca i uspješno sudjelovanje u društvu.

Ključna ciljana skupina projekta je opća lokalna javnost, no koristi će imati i strip-autori, drugi kulturni djelatnici te lokalne javne institucije. Potreba za prekograničnom suradnjom proizlazi iz prepoznatih teritorijalnih izazova kojima se projekt bavi. Inovativnost projekta ogleda se u jedinstvenom pristupu rješavanju tih izazova, čime se dodatno naglašava važnost prekograničnog povezivanja.

Projekt koristi prednosti kulturnih sadržaja za adresiranje složenijih društvenih izazova s kojima se suočava prekogranično programsko područje. Iako je u osnovi usmjeren na strip umjetnost, strip ne tretira kao izoliranu umjetničku formu, već uključuje istraživanje cijelog spektra vizualne umjetnosti. Naglašavanjem poticanja interdisciplinarnog razmišljanja projekt stvara dublje razumijevanje kako umjetnost nadilazi tradicionalne granice – ne samo među umjetničkim formama, nego i među kulturama i generacijama.

Kroz projektne aktivnosti, lokalnim zajednicama s obje strane granice približava se spoznaja da smo i sami dio šire kulturne strukture koja zajedno stvara bogatu i raznoliku cjelinu.

Postavljanjem umjetnosti u kontekst složenijih društvenih izazova doprinosimo oblikovanju otvorene, povezane i raznolike zajednice na prekograničnom području.

Re(ad)Connected

Osnovne informacije
Akronim projekta: Re(ad)Connected
Program: Projekt manjeg opsega u sklopu programa Interreg Slovenija-Hrvatska za razdoblje 2021.–2027., sufinanciran iz Europskog fonda za regionalni razvoj
Trajanje projekta: 1. travnja 2025. – 31. prosinca 2025.
Uloga Knjižnice Mirana Jarca Novo mesto: vodeći projektni partner
Partneri projekta: Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac
Proračun projekta: 19.968,00 EUR
Sredstva iz EFRR-a: 15.974,40 EUR

Projekt „Povezani čitanjem“, s akronimom „Re(ad)Connected“, poziva mlade u svijet riječi koji, ispreplićući generacije, kulture i perspektive, kroz čitateljska iskustva otvara vrata međusobnom razumijevanju. Projekt se bavi nizom prekograničnih teritorijalnih izazova, među kojima se ističu nedostatak prekograničnih društvenih veza, otežan pristup kulturnim sadržajima zbog geografske udaljenosti od većih središta, niska razina čitalačke pismenosti među djecom i mladima, te postupni gubitak nacionalnog identiteta, koji je primjetan kod slovenske nacionalne manjine u Hrvatskoj i Hrvata koji žive na području Slovenije.

Opći cilj projekta „Re(ad)Connected“ je potaknuti mlade s prekograničnog područja na otkrivanje bogatog svijeta čitalačke kulture te im kroz sudjelovanje na kulturno usmjerenom događaju pružiti priliku za jačanje međusobnog povjerenja i stvaranje novih veza. Projektom također želimo ojačati suradnju među projektnim partnerima i stvoriti prilike za nove priče koje će doprinositi povezanosti prekogranične zajednice.

Rezultat projekta bit će prekogranična suradnja dviju organizacija koje će zajednički osmisliti i provesti dva kulturna fizička događanja – po jedno u svakoj zemlji. Jedan događaj bit će namijenjen predškolskom uzrastu, a drugi učenicima osnovnih škola. Kroz upoznavanje kulturnih sadržaja, događaji će doprinijeti jačanju međusobnog povjerenja i povezivanja mladih s obje strane granice, te ujedno povećati čitalačku pismenost – preduvjet za razvoj osobnih potencijala i uspješno sudjelovanje u društvu.

Glavnu ciljnu skupinu projekta čine djeca iz lokalnih vrtića i osnovnih škola, uključujući pripadnike slovenske nacionalne manjine u Hrvatskoj i Hrvate koji žive u Sloveniji. Dodatne koristi imat će i knjižnice te knjižničari, uključujući projektne partnere. Potreba za prekograničnom suradnjom proizlazi iz identificiranih zajedničkih izazova, koji se mogu učinkovito riješiti samo uz suradnju obje zemlje. To podrazumijeva povezivanje stručnih znanja i iskustava, što omogućuje učinkovitije rješavanje problema i stvaranje održivih promjena u prekograničnom području.

Prekogranična suradnja donosi sinergiju različitih perspektiva, pristupa i inovativnih rješenja koja će ojačati pozitivan učinak projekta na lokalne zajednice te pridonijeti dugoročnom društvenom i kulturnom napretku.

Projekt predstavlja inovativan pristup kulturnom odgoju jer nadilazi tradicionalne okvire knjižničarskih aktivnosti i uvodi svjež, interaktivan način poticanja čitalačke pismenosti i međukulturnog razumijevanja među mladima u prekograničnom području.