„Mjesec hrvatske knjige“ najveća je manifestacija u Hrvatskoj posvećena knjizi i promicanju čitanja. Od 15. listopada do 15. studenoga u mnogim hrvatskim knjižnicama, pa tako i u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac, održavat će se brojni programi – izložbe, susreti s piscima, predavanja, radionice kojima je cilj približiti knjigu čitateljima i potaknuti ih da se zaljube u čitanje. Iako se iz knjižnica stalno čuje glas za poticanje čitanja, od 15. listopada do 15. studenog njegovi slogani i programi podižu te decibele na najjače.
Bogatim i raznolikim programom i nizom događanja za sve dobne skupine korisnika, u Mjesec hrvatske knjige uključila se i Gradska knjižnica „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac. Josipa Pavičić, televizijska voditeljica i spisateljica, predstavit će 24. listopada u 18 sati svoju novu knjigu pod naslovom „Ja, pa ja i opet ja!“. Knjiga je naišla na veliki interes široke publike upravo zbog teme o životu uz narcise koji se iz bajke u kratkom vremenu pretvara u noćnu moru. U četvrtak 31. listopada u 18 sati naša poznata kazališna, televizijska, filmska i radijska glumica Jelena Miholjević predstavit će svoju prvu zbirku poezije „Taj glas“ u okviru Kluba ljubitelja poezije „Stihom u srce“. Za sve one koji događanja vole pratiti iz ugodne fotelje svoga doma organizirali smo 8. studenoga u 19 sati online književni susret sa Želimirom Perišem i članovima Čitateljskog kluba Cheeta(j)! Saznat ćemo kako piše, što misli o umjetnoj inteligenciji te pričati o njegovim djelima.
Najmlađoj će se publici u Odjelu za djecu i mladež predstaviti Ines Marciuš Kruljac, dobitnica nagrade „Grigor Vitez“ za književni tekst za djecu. Povodom 8. rođendana Javne ustanove AQUATIKA – Slatkovodni akvarij Karlovac u Zelenoj knjižnici, izdvojenom odjelu karlovačke knjižnice, u subotu 19. listopada u 10 sati u goste nam dolazi omiljeni dječji književnik Mladen Kopjar. Naklada Ljevak osigurat će i poklone za djecu.
Raduje nas što ćemo 21. listopada od 10 do 12 sati biti domaćin „Županijskog natjecanja u čitanju naglas“ za učenike od 3. do 8. razreda Karlovačke županije. Cilj Natjecanja je poticanje čitanja iz užitka i čitanja naglas, razvoj čitalačkih navika, popularizacija knjige te poticanje pozitivnog natjecateljskog duha kod učenika.
Povodom Dana hrvatskih knjižnica, 11. studenoga u 18 sati organizirat ćemo svečanu dodjelu nagrada za najbolje radove Natječaja za kratku priču za mlade „Tipka“ te javno čitanje nagrađenih tekstova u Ilirskoj dvorani.
Učenike koji se upišu ili obnove članstvo uz Karlovačku kulturnu iskaznicu očekuje prigodni dar koji smo pripremili uz podršku Tiskare Pečarić-Radočaj.
Predavanjima i izložbama obilježit ćemo 150. obljetnicu rođenja istaknute hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić, 500. obljetnicu smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića i stogodišnjicu smrti Franza Kafke, jednog od najutjecajnijih pisaca dvadesetog stoljeća.
Mjesec hrvatske knjige 2024. u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac
Program:
ILIRSKA DVORANA
14. 10. u 18 sati – putopisno predavanje i predstavljanje knjige „Planinarenje na slijepo“ Feruča Lazarića, prvog slijepog planinara u Istri
21. 10. od 10 do 12 sati – Županijsko natjecanje u čitanju naglas
22. 10. u 18 sati – predavanje „Raskoš života Franza Kafke“ prevoditeljice Bojane Bajić (u suorganizaciji Knjižnice za mlade)
23. 10. u 18 sati – promocija knjige „Tko su Karlovčani?: svima, koji su znatiželjno pitali, kako mi je ‘ovdje’, u usporedbi sa ‘tamo’“ autorice Tajane Gavon
24. 10. u 18 sati – predstavljanje knjige „Ja, pa ja i opet ja!“ autorice Josipe Pavičić, naše poznate novinarske zvijezde koja u novoj knjizi progovara o narcisima koji nas okružuju
30. 10. u 18 sati – predavanje „Jezik i emocije – u simbiozi uvijek i svuda“ prevoditeljice Bojane Bajić povodom otvorenja izložbe „Od izvornika do prijevoda“
31. 10. u 18 sati –predstavljanje zbirke poezije „Taj glas“ autorice Jelene Miholjević, naše poznate kazališne, televizijske, filmske i radijske glumice koja se po prvi put okušala u pjesničkim vodama, te susret članova Kluba ljubitelja poezije „Stihom u srce“
8. 11. u 19 sati – online susret članova Čitateljskog kluba Cheeta(j)! sa Želimirom Perišem u kojem ćemo saznati kako piše, što misli o umjetnoj inteligenciji i pričati o njegovim djelima
11. 11. u 18 sati – dodjela nagrada za najbolje radove Natječaja za kratku priču za mlade Tipka koji organizira Knjižnica za mlade te javno čitanje nagrađenih tekstova
12. 11. u 18 sati – predstavljanje knjige „Psihijatrijska hospitalizacija: poštivanje etičkih načela i stigmatizacija“ Martine Barbiš, mag. psych. u sklopu ciklusa „Znanjem do zdravlja“
14. 11. u 18 sati – predstavljanje knjige Petre Heisinger “Ja sam Petra – nećete me slomiti” u organizaciji Rotary kluba Karlovac – Dubovac
IZLOŽBENI SALON „LJUDEVIT ŠESTIĆ“
15. 10. – 29. 10. – izložba plakata o Franzu Kafki autorica Blaženke Klemar Bubić i Ane Kužnar, u suradnji Odsjeka za germanistiku s Knjižnicom Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Austrijskim kulturnim forumom Zagreb
30. 10. – 13. 11. – „Od izvornika do prijevoda“, godišnja izložba članova Društva hrvatskih književnih prevodilaca
ODJEL ZA DJECU I MLADEŽ
PRIPOVJEDAČKA RADIONICA
23. 10. u 10 sati – Pripovjedački pinklec Petrice Kerempuha
Pripovjedačka radionica prema motivima iz priča Petrica Kerempuh Slavka Mihalića namijenjena je učenicima nižih razreda osnovne škole. Nakon upoznavanja s likom Petrice Kerempuha učenici izvlače predmete iz vrećice/pinkleca i prema njima u skupini smišljaju priču.
PRIČAONICE
16. 10. – 13. 11. – Brbljave srijede uz priče nagrađivanih hrvatskih autora
Program za poticanje čitanje „Brbljave srijede” provodi se na Odjelu za djecu i mladež. Svaku srijedu čitamo priču nakon koje slijedi kreativna radionica, a u Mjesecu hrvatske knjige „Brbljave srijede” bit će posvećene pričama nagrađivanih hrvatskih autora:
16. 10. u 17 sati – Ana Đokić: Može li kukurikuuu
23. 10. u 17 sati – Iva Bezinović Haydon: Tamnograd
30. 10. u 17 sati – Ines Marciuš Kruljac: Djed i vještica
6. 11. u 17 sati – Ana Salopek: Čuvarica stabla
13. 11. u 17 sati – Silvija Šesto: E-Crvenkapica
IZLOŽBA
15. 10. – 15. 11. – Ivana u Karlovcu
U ovoj se godini obilježava 150. obljetnica rođenja istaknute hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić uz čije su priče odrastale brojne generacije. Gradska knjižnice „Ivan Goran Kovačić” Karlovac u svome knjižnom fondu posjeduje brojna izdanja Ivaninih djela koja ćemo izložiti na Odjelu za djecu i mladež uz kratki opis autoričina života i stvaralaštva.
KNJIŽEVNI SUSRETI
8. 11. u 9 sati – književni susret s Ines Marciuš Kruljac, dobitnicom nagrade „Grigor Vitez“ za književni tekst za djecu za slikovnicu Djed i vještica
Na susretu Ines će nam predstaviti svoje brojne slikovnice, a onda nas s najnovijom slikovnicom odvesti u jedan veseli Cirkus.
Odjel za djecu predškolskog uzrasta
25.10. u 12 sati- Pričaonica „Kockice pričalice“ – slažemo priču pomoću „Kockica pričalica” i svako dijete će ispričati priču koju ćemo zapisati i složiti u jednu zajedničku knjižicu.
ODJEL AUDIOVIZUALNE GRAĐE
24. 10. u 12 sati – predstavljanje knjige „Žamor grada“ (Mittelstadtrauschen) Margarite Kinstner u okviru Festivala austrijske suvremene književnosti. Knjigu će predstaviti autorica Margarita Kinstner, germanist i prevoditelj Igor Crnković i Ines Meštrović (konsekutivni prijevod). Festival organizira Leykam International.
KNJIŽNICA ZA MLADE
LITERARNI KVIZ
25. 10. u 13 sati – književno-literarni kviz „Lovačke priče“
Kviz je namijenjen mladima iz karlovačkih srednjih škola koji žele provjeriti svoje znanje hrvatskog jezika i opće kulture, a održat će se na Odjelu audiovizualne građe.
RADIONICE
Od usmene priče do književnog klasika
31. 10. u 13 sati – Judita – obilježavanje 500. obljetnice smrti Marka Marulića
Učenicima će na radionici sadržajno biti predstavljena priča o Juditi koja se kao ep prenosila usmenom predajom, zatim je zapisana u Bibliji, a preradio ju je i Marko Marulić te objavio kao prvi ep na hrvatskom jeziku 1501. godine. Radionica je namijenjena učenicima srednje škole, a održat će se na Odjelu audiovizualne građe.
8. 11. u 13 sati – Ilijada
Učenicima će na radionici sadržajno biti predstavljena priča o Ilijadi koja se stoljećima prenosila usmenom predajom. Radionica je namijenjena učenicima srednje škole, a održat će se na Odjelu audiovizualne građe.
NATJEČAJ ZA KRATKU PRIČU ZA MLADE „TIPKA“
11. 11. u 18 sati – dodjela nagrada za najbolje radove Natječaja za kratku priču za mlade „Tipka“ povodom Dana hrvatskih knjižnica te javno čitanje nagrađenih tekstova u Ilirskoj dvorani
PRIDRUŽENI AMERIČKI PROSTOR KARLOVAC / Affiliate American Space Karlovac
15. 10. u 11 sati – predavanje „Cybersecurity“ Nathana Brooksa, američkog odvjetnika (U.S. Department of Justice)
18. 10. od 9 do 10:45 sati – radionica „Različitost i inkluzija“, voditeljica Barbara Matejčić
ZELENA KNJIŽNICA – IZDVOJENI ODJEL U JAVNOJ USTANOVI AQUATIKA
Slatkovodni akvarij Karlovac, Ulica Branka Čavlovića Čavleka 1a, Karlovac
KNJIŽEVNI SUSRET
19. 10. u 10 sati – susret s književnikom Mladenom Kopjarom
Dječji književnik Mladen Kopjar bit će gost na rođendanskoj pričaonici u Zelenoj knjižnici, a Naklada Ljevak osigurat će i poklončiće za djecu povodom osmog rođendana Aquatike.
SLUŽBA POKRETNE KNJIŽNICE (bibliobus i bibliokombi)
RADIONICA
24. 10. od 10 do 11 sati – literarno-glazbeno-likovna radionica „Cvijeće“ posvećena Zlati Kolarić Kišur, Vladimiru Kirinu i Lovri Županoviću. Radionica će se održati na bibliobusnom stajalištu u Rečici.
LIKOVNO-LITERARNI NATJEČAJ
15. 10. – 15. 11. – „Naš bibliobus“
Natječaj je namijenjen učenicima osnovnih škola Karlovačke županije. Učenički radovi na temu “Knjižničari u pokretnim knjižnicama” mogu se predati u bibliobusu i bibliokombiju ili slati na adresu kabibliobus@gkka.hr.
Ovogodišnja manifestacija Mjesec hrvatske knjige održava se pod sloganom Pričaj mi… U ovoj se godini obilježavaju i dvije značajne književne obljetnice – 150. obljetnica rođenja istaknute hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić, uz čije su priče odrastale brojne generacije, kao i 500. obljetnica smrti oca hrvatske književnosti Marka Marulića. U cijeloj zemlji u ovih mjesec dana održat će se više od 2000 različitih programa koje su osmislile narodne, školske, visokoškolske i specijalne knjižnice, centri za kulturu, vrtići, instituti i izdavači.